მასწავლებლის სახლში სასერტიფიკაციო გამოცდებისთვის მოსამზადებელი ტრენინგები მიმდინარეობს. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, პედაგოგებს ტრენინგები პროფესიულ უნარებსა და ყველა იმ საგანში უტარდებათ, რომლებშიც მათ გამოცდების ჩაბარება მოუწევთ. ტრენინგები საჯარო სკოლების მასწავლებლებისთვის უფასოა და მათზე დასწრება ნებისმიერ მასწავლებელს შეუძლია.
დღეს მასწავლებლის სახლში სასერტიფიკაციო გამოცდებისთვის მოსამზადებელ ტრენინგს ზოგად უნარებში მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე და სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გია მამულაშვილი დაესწრნენ.
პროფესიული უნარების ტრენინგზე თბილისის სხავადასხვა სკოლების მასწავლებლები სასწავლო პროცესის დაგეგმვას, კომუნიკაციის ეფექტურ მეთოდებს, მოსწავლეთა მოტივაციას, შეფასებას, ინკლუზიურ განათლებასთან დაკავშირებულ საკითხებს, კლასის მართვის პრინციპებსა და სხვა თემებს გადიან.
მასწავლებელთა სასერტიფიკაციო გამოცდებზე რეგისტრაცია 13 თებერვალს გამოცხადდა და 23 მარტს დასრულდება. წელს პირველად სერტიფიცირების გავლას ხელოვნებისა და სპორტის პედაგოგებიც შეძლებენ. გარდა ამისა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სასერტიფიკაციო გამოცდაზე გასასვლელად მინიმუმ ერთწლიანი სწავლების სტაჟი საჭირო აღარ არის. სერტიფიცირების გავლა შეუძლია ნებისმიერ პირს, რომელსაც უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი გააჩნია. |

The preparatory trainings for the Certification Exams are underway at the Teachers’ House. Trainings for teachers in professional skills and their respective subjects are organized free of charge by the National Center for Teacher Professional Development.
Today, the First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze and the Head of the National Center for Teacher Professional Development attended teachers’ training in professional skills.
During these trainings, teachers will cover such topics as planning the education process, effective methods of communication, schoolchildren’s motivation, assessment, inclusive education, classroom management and more.
The Ministry of Education and Science of Georgia has opened the registration process for the Teachers’ Certification Exams for the period of February 13-23. This year, for the first time, teachers of sports, music, and fine and applied arts will be able to take certification exams in professional skills as well as in their respected subjects. Any interested person with higher education diploma can take the Certification Exams.