ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა ბეჭდვა E-mail
პროგრამა ”ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა” გულისხმობს ქართული ენისა და ლიტერატურის კვალიფიციური მასწავლებლების  მივლინებას სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული სოფლების იმ არაქართულენოვან სკოლებში, სადაც განსაკუთრებით მწვავედ დგას ქართული ენის ცოდნისა და სწავლების საკითხი.
ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში, ქართული ენის სწავლების მხრივ, საკმაოდ რთული სიტუაციაა. პროგრამა ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ქართული ენის სწავლების ხელშეწყობასა და ქართული ენის მასწავლებლების პროფესიულ განვითარებას ისახავს მიზნად.
2009-2011 წლებში კონკრსში მონაწილეობა მიიღო 800-მდე კადრმა, მათგან ტესტირება და გასაუბრება წარმატებით მხოლოდ 70-მა მასწავლებელმა გაიარა.
ახლადარჩეული მასწავლებლები გადიან ტრენინგებს: „ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების მეთოდიკა“, „ეთნიკური და რელიგიური ტოლერანტობა“ და აზერბაიჯანული ან სომხური ენის შემსწავლელი სწრაფ კურსს და მხოლოდ ამის შემდეგ ნაწილდებიან სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში. ამ სოფლებში მოსახლეობის თითქმის 100% სომეხი ან აზერბაიჯანელია; ქართული მათთვის უცხო ენაა, მოსახლეობის დიდ ნაწილს არც რუსული ესმის. აქედან გამომდინარე, ახლადჩასულ მასწავლებელს ელემენტარულ დონეზე მაინც მოეთხოვება ადგილობრივი ენის ცოდნა, რათა დაამყაროს თემთან ურთიერთობა, ჩართოს ღონისძიებებში მშობლები და სხვა მასწავლებლები.
აღნიშნული მასწავლებლები, საათობრივი ანაზღაურების გარდა,  სახელმწიფო პროგრამიდან იღებენ ხელფასს 1000 ლარის ოდენობით.
2011 წელს კვლავ გამოცხადდა კონკურსი ახალი კადრების (ქართული ენის მასწავლებლების) შესარჩევად და შეირჩა 11 ტრენერ-მასწავლებელი, რომლებიც მივლინებულები არიან სამცხე-ჯავახეთის და ქვემო ქართლის არაქართულენოვან სკოლებში;
პროგრამაში მონაწილე მასწავლებლები სკოლებში ქართული ენისა და ლიტერატურის სწავლების პარალელურად, ატარებენ ტრენინგებს მასწავლებლებისთვის, ორგანიზებას უწევენ სხვადასხვა ღონისძიებას, რომლის მიზანი თემში ქართული ენის სწავლის მოტივაციის ამაღლება და სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულობის გაზრდაა.
ახალი პედაგოგის ჩასვლის შემდეგ სოფლებში ენის შემსწავლელთა ჯგუფი დგება - „ქართული ენის კლუბი“. აქ იკრიბებიან: აბიტურიენტები, მასწავლებლები, მშობლები და თემის სხვადასხვა წარმომადგენლები საუბრობენ ქართულად. ერთად ადგენენ ტექსტებს, ვარჯიშობენ ზმნის უღლებაზე, ზოგ სოფელში მსურველი იმდენია, რომ მასწავლებელს რამდენიმე ჯგუფის დაკომპლექტება  უწევს.
კლუბების მოსაწყობად და სასწავლო პროცესის ეფექტურად წარმართვისათვის მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პროექტში ჩართულ სკოლებს გადასცა საჭირო ინვენტარი, აუდიო-ვიდეო აპარატურა, სასწავლო-ვიზუალური მასალა და საკანცელარიო ნივთები.

Teaching Georgian is a serious challenge in the regions populated with ethnic minorities. According to 2009 research made by Teacher Professional Development Centre (TPDC) 30% of the Georgian language and literature teachers did not have a command of conversational Georgian. Very often the 12th graders do not understand simple questions in Georgian as: “What’s your name?”, “How old are you?” or “What is your surname?”.
State program “Teach Georgian as a Second Language” is initiated by the President of Georgia. This program sends qualified teachers of the Georgian language and literature to those  non-Georgian schools in Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti which are located in the areas populated by  ethnic minorities and which at the same time lack qualified teachers of Georgian language.  Teachers selected within this program receive a monthly remuneration in the amount of 1000 GEL.
In 2009-2011, up to 800 teachers participated in the competition. Based on the written test and interviews 69 participants had been selected. In 2011 only certified teachers were chosen. All the finalists went through the trainings provided by the TPDC  in ‘Teaching Georgian as a second language” methodology, “ethnic and religious tolerance", and basic Azerbaijani/Armenian language.
Teachers who won the competition were employed in the regions of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli and Kakheti populated by ethnic minorities. This year additional staff will be sent in Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti. Almost 100% of the population in these villages is either Armenian or Azeri, for them Georgian is a foreign language; Large part of the population does not understand Russian either. Therefore, a new teacher has to know the local language at an elementary level in order to establish communication with the community, involve teachers and other teachers in community events.
Selected villages are remote and hard to access from the district centers. The roads are deteriorated and availability of transportation is a serious problem. With low income, it is hard to motivate and raise interest of the new personnel, while the local staff does not speak Georgian. Teachers within this program often need to convince parents that education is very important for their child and that a student should go to school and receive education.
After the arrival of a new teacher, there is a language learning group “Georgian language Club” composed in the village. The club is comprised of university applicants, policemen/women, teachers, parents etc. Participants practice conversational Georgian in the club. They make up tests together and practice verb conjugation. Some communities demonstrate outrageous interest, so that several clubs are operating in a village. New Teacher is responsible to organize training courses for local Georgian teachers; Very often local teachers' knowledge is so poor that new teacher should start teaching from beginner's level.
The Center provided the necessary inventory, audio-video equipment, visual aids and stationary to the schools, so that teachers have all necessary support to arrange and run the clubs successfully.