საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივის საფუძველზე, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა, სკოლებში სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების ახალი სასწავლო კურსი შეიმუშავეს. კურსი ითვალისწინებს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სამოქალაქო თავდაცვა, საგზაო უსაფრთხოება, პირველადი სამედიცინო დახმარება, ქართული ჯარის ისტორია და ქართული არმიის შეიარაღების მიმოხილვა.
სამუშაო პროცესში მონაწილეობენ შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, თავდაცვის სამინისტროს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს წარმომადგენლები და უცხოელი ექსპერტები.
ტრინინგის განმავლობაში ყოველ სასწავლო მოდულს შესაბამისი უწყების წარმომადგენელი უძღვებოდა. ტრენინგის განმავლობაში მონაწილეებს ჩაუტარდათ პრაქტიკული სავარჯიშოები, ხოლო ტრენინგის ბოლო დღეს ჩატარდა შემაჯამებელი პრაქტიკული (როლური თამაში), რომლის განმავლობაშიც მონაწილეებმა მიღებული ცოდნის გამოვლენა შეძლეს.
ტრენინგი ორ ეტაპად განხორციელდა. პირველ ეტაპზე, რომელიც 2010 წლის ივლის-აგვისტოს განხორციელდა, გადამზადდა მე-12 კლასის სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების 2 255 მასწავლებელი, ხოლო მეორე ეტაპზე, ნოემბერ-დეკემბერში მე-4 და მე-8 კლასის 2 500 მასწავლებელი.

On the basis of President's initiative, Ministry of Education and Science of Georgia with National Center for Teachers' Professional Development worked out new academic course of Civil Defense and Security. The course considers such issues as civil defense, traffic safety, first aid, Georgian army history and military review.
In the course development process representatives from Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Ministry of Defense, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Environment and Natural Resources and foreign experts are participating.
Trainings at each module was led by the representatives from the corresponding institutes. During the training, participants had practical exercises, and on the final day role-playing game were held, during which participants were able to identify the knowledge.
The trainings were conducted in 2 stages: First, in July-August, 2010 a total of 2255 teachers passed the trainigs.These teachers will be teaching the course of Civil Defense and Security in 12th grades. On the second stage, in November-December, 2010 additional training course was organized for 4th and 8th grade teachers.